Auto King

Radyatör Hortumlarında Çatlaklar Varsa Ne Yapılır?

Radyatör Hortumlarında Çatlaklar Varsa Ne Yapılır?

Aracın hareket etmesini sağlayan enerji en basit ifadesi ile hava ve yakıtın yanması ile ortaya çıkar. Hava ve yakıtın yanması sonucunda ortaya çıkan enerji silindirler yardımıyla dişlilere iletilir ve aracın hareket etmesi sağlanır. Bu yanma işleminin sonucunda yüksek miktarda ısı ortaya çıkar. Ortaya çıkan bu ısının motorun kendisine zarar veren bir unsura dönüşmemesi sağlayan radyatör sitemidir. Radyatör bus ısının düşürülmesi için motora soğuk su gönderir. Bu soğuk su motorda ısındıktan sonra termosta bekletilir. Termostatta belirli bir seviyeye ulaşan sıcak su tekrar radyatöre gönderilir. Böylece düzgün çalışan soğutma sistemi sayesinde aracın motorunun zarar görmeden çalışması sağlanır.

Araç motorunun bu çalışma prensibinde sıcak suyun iletildiği radyatör hortumları aracın soğutma sisteminden kaynaklı olarak zarar görebilir. Radyatörler motorun performansını sürdürebilmesi için en önemli unsurların başında gelmektedir. Dolayısıyla bu performansı sürdürülebilir kılan radyatör hortumlarının işlevi çok önemlidir. Radyatör hortumlarında şişkinlik veya çatlak olmak ihtimali varsa en yakın Auto King oto servis noktasına gelmenizde fayda var.

Radyatör Borularında Çatlak Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

Radyatör borularının çok fazla ısınmamış olması gerekmektedir. Bu demek oluyor ki elle tutuşabilir bir yapıya sahip olması gereken radyatör borularını aynı zamanda yapısal formunu da koruyor olması gerekir. Sünger gibi çok yumuşak veya çok gergin radyatör boruları aracın soğutma sistemindeki bir sorunun habercisidir. Öte yandan çok aşınan radyatör borularının hemen değiştirilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde araç herhangi bir zamanda yolda kalabilir, çatlak borulardan radyatördeki su sızarak tükenebilir. Bu durumda motorun zarar görmesine neden olabilir.

Radyatör borularında herhangi bir çatlak olup olmadığını gözle anlamak mümkündür. Bununla birlikte kimi çatlaklar ilk bakışta tespit edilemez nitelikte olabilir. Bu nedenle radyatör borularında çatlak veya herhangi başka bir sorun olup olmadığını anlamak için alanında eğitimli ve uzman kişilerden destek olmak önemlidir. Auto King sunduğu tüm hizmetlere uzun yıllara dayanan sektör tecrübesi ve profesyonel ekibi ile hizmet vermektedir. Aracınızın motorunu ilgilendiren herhangi bir sorunda Auto King uzmanlarına güvenebilirsiniz.

İkinci el araç alım satımlarında aracın adeta kalbini temsil eden motor gibi oldukça hayati parçaların detaylı bir şekilde incelenmesi gerekmektedir. Her ihtiyaca uygun oto ekspertiz paketleri ile hizmet veren Auto King Oto Ekspertiz yalnızca motor ekspertiz ihtiyaçlarınızda da yanınızdadır. Sadece aracın motoru ile ilişkili unsurların incelendiği oto ekspertiz paketlerinden söz konusu aracın tüm iç, dış, motor ve kaporta gibi detayların incelendiği oto ekspertiz hizmetlerine ulaşmak çok kolay. Tek yapmanız gereken size en yakın oto ekspertiz bayisini keşfetmek ve en uygun gün ve saat için online oto ekspertiz randevu talebini oluşturmak.

Benzer Blog Yazıları