Auto King

Radyatör Hortumu Neden Şişer?

Radyatör Hortumu Neden Şişer?

Günümüzde araçlar çok çeşitli mekanik ve elektronik aksamlardan oluşur. Yer yer karmaşık yapıda olan bu aksamları aracın uzun yıllar yüksek performans sağlayarak konfor ve can güvenliğini temin eder. Aracın bu yapısını oluşturan sistemlerin düzgün çalışması oldukça önemlidir. Bu nedenle belirli dönemlerde aracın bakımını aksatmamak gerekir.

Aracın hareket etmesini sağlayan bir çeşit yanma işlemidir. Motorda gerçekleşen yanma olayı sonucunda dişlilere enerji aktarılır. Bu enerjiyle elde edilen hareketin ardından motorda gerçekleşen yanma nedeniyle artan ısının motora zarar vermemesi için soğutulması gerekir. Bu soğutma işlemi de radyatörlerden gelen soğuk su sayesinde gerçekleşir. Böylece yüksek ısıya karşı motor korunmuş olur ve hararet yapması engellenir. Radyatör tarafından gönderilen soğuk su ısındıktan sonra ısıya dayanıklı radyatör hortumları ile radyatöre geri gelir. Bu sistemin bu şekilde devam etmesi aracın motorunun sorunsuz bir şekilde çalışmasını sağlar.

Aracın motorunda meydana gelen bir arızanın sebebi radyatörden kaynaklı olabilir. Radyatörün çalışma prensibinin temelini termostat belirler. Isı belirli bir seviyeye gelen kadar bekletildikten sonra radyatöre iletilir. Motorun termostatında meydana gelen bir arıza aracın soğutma sisteminde sorun oluşturur. Soğuyamayan, yüksek sıcaklıktaki su radyatör hortumunun şişmesine neden olur.

Radyatör Hortumunun Şiştiği Nasıl Anlaşılır?

Radyatör hortumunun şişmesinin sebebi borulardaki basıncın artmasından kaynaklanır. Hortumun şişip şişmediğini anlamak için belirli bir süreden beri çalışır olmalıdır. Ardından elle yapılan kontrollerle hortumun şişip şişmediği tespit edilir. Radyatör hortumunun ne çok sert ne de çok yumuşak olması gerekir. Ayrıca aşırı sıcak da olmamalıdır. Rahatlıkla dokunulabilen ve hafifçe bastırıldığında kıvrılabilen bir yapıda olması önemlidir. Eğer hortum çok gerginse şişmiş demektir. Böyle bir durumda sorunun ilerlemesinin önüne geçmek için uzmanlar tarafından destek alınmalıdır. Aracın radyatör borusunda meydana gelen şişme giderilmezse daha büyük sorunlara yol açabilir.

Aracınızla yolda kalmamak, küçük sorunların zamanında ortadan kaldırılmamış olması nedeniyle artan onarım maliyetleri ile karşılaşmamak ve en önemlisi de can güvenliği açısından aracınızla ilgili herhangi bir konuda mutlaka gerekli bakım ve onarım işlemlerini yaptırmalısınız. Aracın periyodik bakımlarının yapılması, ortaya çıkan arızaların giderilmesi veya söz konusu aracın alım satımında güvenebileceğiniz Auto King ihtiyacınız olan tüm işlemlerde yanınızdadır.

Oto ekspertiz hizmetlerinde aracın motorunu ilgilendiren radyatör gibi oldukça hayati parçalarının incelenmesi ve detaylı bir ekspertiz raporunun hazırlanması oldukça önemlidir. Son teknolojik cihazlar ve alanında uzman bir ekip ile hizmet veren Auto King Oto Ekspertiz ile kaliteli hizmetlere ulaşmanız mümkündür. Oto ekspertiz randevusu almak için tek yapmanız gereken size uygun gün ve saati belirlemek. Ardından hızlı ve kolayca online oto ekspertiz randevu talebi oluşturabilirsiniz.

Benzer Blog Yazıları