Auto King

Rot Ayarı Nedir?

Rot Ayarı Nedir?

Aracınızın sağlıklı bir şekilde hareket etmesi için periyodik bakım ve gerekli onarımların zamanında yapılması oldukça kritiktir. Periyodik motor bakımı gerçekleştirilirken rot ve balans ayarının da kontrol edilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde sürüş keyfiniz olumsuz etkilenebilir. Peki rot ayarı nedir? Rot balans ne işe yarar?

Rot ayarı en basit tabirle tekerlekler arasındaki açı ve uzaklığın olması gerektiği seviyede olmasıdır. Rot ayarı bozuk olan bir araç yüksek ihtimalle sağa veya sola çeker. Durum ilerlediği takdirde araçta gövde salınımına sebep olur. Bozuk rot ayarına sahip bir araçta dönüş esnasında tekerleklerden rahatsız edici seslerin gelmesine sebep olabilir. Rot ayarı bozuk araçlarda direksiyon doğrultusu ile tekerlek doğrultusu arasında fark oluşmasına yol açar. Bundan dolayı tepkime süresi düşer ve sürüş güvenliği konusunda tehlikeler meydana gelebilir. Bunun yanı sıra rot ayarının doğru olmaması lastik ve direksiyon sistemlerine de büyük ölçüde zarar verir.

Rot Ayarı Nasıl Yapılır?

Rot ayarı alanında özelleşmiş makineler aracılığıyla rot istasyonlarında yapılabilir. Bu makineler sahip oldukları işletim sistemleri sayesinde açı ve uzaklıkları tespit ederek rot ayarını gerçekleştirir. Rot balans ayarı yapmak aynı zamanda aracınızla gerçekleştireceğiniz yolculuklarda yüksek maliyetli problemlerle karşılaşmak istemiyorsanız oldukça önemlidir. Rot balans ayarının düzenli bir şekilde gerçekleştirilmesi lastiklerin gereğinden fazla aşınmasını ve ömürlerinin kısalmasını engeller.

Aracın sahip olduğu sürüş özelliklerini korumak amacıyla tekerlek ve jantın sorunsuz çalıştığından emin olmak gerekir. Tekerleklerin düzenli ve dengeli dönüşünü sağlamak için tekerlek balansının otomobil ağırlığı yol şekli ve lastiğin içindeki hava basıncıyla orantılı olarak ayarlanması gerekmektedir. Bozuk yollar, uzun yolculuklar ve lastiklerin hor kullanımı sebebiyle zaman içerisinde rot balansı bozulur. Bu sebeple rot ayarının düzenli periyotlarla yaptırılması veya kontrol edilmesi sürüş güvenliği ve konforu açısından oldukça kritiktir. Çünkü rot ayarı bozuk olan bir araçta direksiyonun titremesi veya zor dönmesi rahat bir sürüşü inanılmaz ölçülerde engeller. Ayrıca düzenli rot balansı kontrolleri yapılmadığı takdirde fren mesafesi uzar ve araç sürüş için güvensiz bir hale gelir. Lastiklerin de kullanıldıkça aşınması sebebiyle rot ayarı dengelenmeyen bir aracın kullanılması iyice zorlaşacaktır. Balans ayarı hızlı ve uygun fiyatlarla gerçekleştirilebilen bir işlemdir.

Lastik Basıncı ve Balans Ayarı İlişkisi

Araçlarda lastik basıncının otomobil üreticilerinin önerdiği aralıklarda olması sürüş konforu ve güvenliği söz konusu olduğunda oldukça önemlidir. Önerilen lastik basınç seviyeleri genellikle aracın kapısı içerisinde yer alan etiketlerde mevcuttur. Lastik basıncının eksik veya fazla olması durumunda lastiğin taban yüzeyi yerle temas edemeyeceğinden otomobilin ağırlık merkezi değişecek ve düzensiz hava basıncının da etkisiyle aracın rahatlıkla sürülmesi zorlaşacaktır. Eğer rot balans ayarını gerçekleştirmek veya kontrol ettirmek istiyorsanız Auto King randevusu alarak uygun ücretler ve hızlı teslim özelliklerden faydalanarak bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Benzer Blog Yazıları