Auto King

Tork Nedir?

Tork Nedir?

Yeni bir araç sahibi olmadan önce karşımıza birçok sayısal değer çıkar. Karşımıza çıkan bu sayısal değerler hem aracın mekanik özellikleri hakkında hem de ağırlığı gibi fiziksel özellikleri hakkında bize bilgi verirler. İçten yanmalı ve elektrikli motorlar farklı sayısal değerlere sahiplerdir. Bu değerler tork ve beygir adları altında sınıflandırılır. Biz de bugün sizlerle arabada tork nedir, tork ne işe yarar, tork ile beygir arasındaki fark ve arabada tork ne işe yarar gibi soruların cevaplarını inceleyeceğiz. Yeni bir araç sahibi olmadan önce oto ekspertiz kontrolü şarttır. 2. el oto ekspertiz hizmeti için Autoking Oto Ekspertiz’i tercih ederek aracınız hakkında tüm detaylı bilgilere en güvenilir bir şekilde ulaşabilirsiniz. Ekspertiz motor yüzdesini öğrenmek ve garantili oto ekspertiz hizmeti almak için Autoking Oto Ekspertiz’i tercih edebilirsiniz.

Araçta Tork Nedir?

Aslında tork birçoğumuzun bildiği kavramlardan birisidir. Fakat tork genellikle beygir ile karıştırılan bir kavramdır. Aslında bu iki kavram birbirinden oldukça farklıdır. Torkun ne olduğunu basit bir anlatımla açıklayacak olursak, aracın motorunda yer alan krank milinin bir dakika içerisinde gerçekleştirdiği tam tur sayısına denmektedir. Bir dakika içerisinde gerçekleşen bu dönüş sayıları tekerleklerin itme kuvvetini oluşturur. Bu şekilde araçların hızı ve çekim gücünün sayısal değerleri belirlenmiş olur. Özetle aracın çekim gücü yüksek ise torkunun da yüksek olduğunu söyleyebiliriz.

Tork ve Beygir Farkları

Tork aracın çekiş gücünü ifade etmektedir. Beygir gücü ise aracın hızı ile alakalı olan bir kavramdır. Tork ve beygir farkı bu şekilde kolaylıkla ayırt edebiliriz. Tork ve beygir gücünün kullanılacağı ihtiyaç alanları farklıdır. Bu duruma örnek verecek olursak; yarış araçlarının beygir gücü oldukça fazladır çünkü hızlı olmaları gerekmektedir ancak bu durum torktan tamamen bağımsızdır.

Tork ve beygir gücünün farkını aracınız hareket halindeyken ayırt etmek de mümkündür. Buna örnek verecek olursak, aracınızın beygir gücünü anlamak için aracın gösterge panelindeki hız göstergesine bakmanız yeterli olacaktır. Ancak tork değerini görmeniz için hız göstergesine değil devir göstergesine bakmanız gerekmektedir.

Eğer siz de aracınızın tork değeri ve diğer değerleri hakkında detaylı bir bilgi sahibi olmak istiyorsanız Autoking servislerinden kolaylıkla yardım alabilirsiniz. Kaliteli ve güvenilir ekspertiz hizmetinin en doğru adresi için Autoking Oto Ekspertiz’i tercih edebilirsiniz. Birbirinden deneyimli çalışan kadrosu ve tüm araçlara uygun, kaliteli, güncel teknolojilere sahip teknik cihazlarıyla Autoking Oto Ekspertiz’den içiniz rahat bir şekilde ekspertiz hizmeti alabilirsiniz. Motor ekspertiz, araç ekspertiz gibi ve daha birçok hizmet için dilediğiniz zaman kolay ve hızlı bir şekilde Autoking servislerinden yardım alabilirsiniz. Daha hızlı ve zamanınızdan tasarruf ederek hizmet almak istiyorsanız Autoking Oto Ekspertiz üzerinden dilediğiniz zamana kolaylıkla oto ekspertiz randevusu oluşturabilirsiniz.

Benzer Blog Yazıları