Auto King

Yatak Sarma Nedir?

Yatak Sarma Nedir?

Gelişen teknoloji ile beraber otomobillere birçok yeni özellik ve parça eklenmektedir. Yeni parçalar ve özelliklerle beraber yeni arızaların ortaya çıkması da mümkün oluyor elbette. Bu sebeple araç sahibi olmak ciddi bir sorumluluk gerektirir. Meydana gelebilecek arızalardan haberdar olabilmek ve sorunları daha iyi yönetebilmek adına aracı tanımak büyük önem arz etmektedir. Dolayısıyla araç almayı düşünüyorsanız araç alınırken bilinmesi gerekenler hakkında araştırma yapmanız en mantıklısı olacaktır. Motor yatağı motor sisteminde yer alan ve dönen parçaların arasındaki sürtünmeyi azaltmaya yarayan aksamdır. Yani motorun sağlıklı işlemesi açısından oldukça kritik bir parçadır. Bu sebeple yatak sarması problemi hakkında önceden tedbir almak en mantıklısı olacaktır. Yatak sarması problemi araç ekspertizi yapılırken de en çok dikkat edilen durumlardan biridir. Peki yatak sarma nedir ve araba yatak sarması neden olur?

Yatak Sarması Neden Olur?

Bir motorun yatak sarmasının en bariz sebebi motordaki ekstrem ısı yükselişidir. Bu da araba motorundaki soğutma sistemlerinin yeterli olmaması veya doğru çalışmamasından kaynaklanmaktadır. Motorun içerisinde yer alan yatakların düzenli olarak yağlanması gerekir. Aksi takdirde motorunuz yatak sarabilir. Yatakların yeterince veya düzenli yağlanmaması yağ pompalarının görevlerini yerine getirememesinin bir sonucu olabilir. Böyle bir durumda hareket esnasında meydana gelen sürtünmeyle baş edemeyen motor çok ısınıp piston kolları ve krank milleri başta olmak üzere diğer aksamlara zarar verip tehlikeli bir duruma yol açabilir. Bunlara rağmen araç yeterli yağlanma yapmadan hareket ettirilince motor parçaları sürtünmeden kaynaklı dönemez hale gelir ve aracı kullanılmaz hale getirir. Peki motor yatak sarması belirtileri nelerdir? Motor yatak sarmasını anlamak için otomobilinizin yağ lambasının yanıp yanmadığını kontrol edebilirsiniz. Yağ ikaz ışığının yanması, otomobilinizde yatak sarması olduğunun en büyük belirtisidir. Aynı zamanda aracınızı dinlediğiniz zaman motordan gelen metalik sesler de motor yatak sarmasına işaret edebilir. Yine de sorunu tek başınıza çözmeniz tavsiye edilmez. Aracınıza motor ekspertiz hizmeti alarak sorunu anlayabilir ve çözüme kolayca Autoking ile ulaşabilirsiniz.

Bu belirtiler dikkate alınmaz ve araç kullanılmaya devam edilirse motordan ısınmaya bağlı dumanlar çıkmaya başlar ve motor çalışamaz hale gelir. Bu sürücü güvenliği açısından da büyük bir öneme sahip olduğu için belirtiler asla göz ardı edilmemelidir. Aksi takdirde aracın aniden çalışmayı bırakması çok büyük kazalara da yol açabilir. Yatak sarması problemini önlemek adına aracınızın yağ bakımını ihmal etmemeniz oldukça önemlidir. Aracınızın kontrol panelinde yağ ikaz ışığı yanıyorsa teknik yardım almayı ertelemeyin. Ekspertizde her şey çıkar mı diye merak ediyorsanız yatak sarmasının kendini ilk belli eden hasarlardan olduğunu ve gerekli testlerle kesin bilgiler alabileceğinizi unutmayın. Siz de TSE belgeli ekspertiz hizmetinden faydalanmak veya oto ekspertiz fiyatlarını öğrenmek istiyorsanız Autoking servis yetkililerine güvenle müracaat edebilir ve motorun yatak sarması hakkında oto ekspertiz online randevusu alabilirsiniz.

Benzer Blog Yazıları