Auto King

Airbag Nasıl Açılır?

Airbag Nasıl Açılır?


Hava yastığı nasıl çalışır
 sorusuna cevap vermeden önce gelin birlikte hava yastığı yani diğer bir ismiyle airbag nedir inceleyelim. Airbag diğer bir ismi ile hava yastığı, ciddi sarsıntıların olduğu trafik kazalarında can kayıplarını ve yaralanmaları en az seviyeye indirmek için oluşturulmuş bir koruma sistemidir. Araçların çarpışma ve kaza sıralarında hava veya gaz ile dolup şişerek emniyet kemeri ile birlikte yolcuların güvenliğini sağlamaktadır. Çarpışma sırasında 100 ila 220 milisaniye gibi kısa bir sürede aktif hale gelerek insan hayatını kurtararak meydana gelebilecek hasarları minimuma indirir. Airbag çalışma prensibi hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak isterseniz Autoking Oto Ekspertiz teknik servisleri ile iletişime geçmeniz yeterli olacaktır. Ayrıca airbag kontrolü, garantili oto ekspertiz hizmetlerini almak ve en güvenilir bir şekilde oluşturulan araç ekspertiz raporuna sahip olmak isterseniz dilediğiniz zaman Autoking Oto Ekspertiz servislerinden yardım alabilirsiniz.

Airbag Nasıl Açılır?

Airbag nasıl açılır sorusunun cevabını arıyorsanız en doğru yerdesiniz. Hava yastığı ciddi kaza ve darbeler sonucunda araç içerisinde bulunan kişilerin olabildiğince az hasarlı bir şekilde bu durumu atlatmaları için oluşturulmuş bir sistemdir. Çarpışma esnasında çok kısa sürede gazla dolu olan bir balon açılır ve çarpışmanın şiddetini azaltmayı hedefler. Airbag sistemi yastık, tüp, elektronik kart ve sensör olmak üzere dört ana parçadan oluşmaktadır.

Yastık: Hava yastığının temel görevi çarpışmayı göğüslemektir. Bu sebeple esneme özelliği gösterebilmesi için naylon ipliklerden üretilmiştir. Ayrıca naylon hafiftir, patlama sırasında maruz kaldığı yüksek gaz sıcaklığına da dayanıklıdır. Ayrıca bu kumaşın üzerinde bulunan delikler sayesinde, yastık çarpışma etkisini azaltma görevini yerine getirdikten sonra yavaşça söner.

Tüp: Kaza anında aktif hale gelerek yastığın şişmesini sağlar. İçeriğinde sodyum azide gazı yer almaktadır. Elektronik kart ise hava yastığının doğru şartlarda ve doğru zamanda çalışıp görevini yerine getirmesini sağlar.

Sensör: Hava yastığının ne zaman harekete geçmesini tespit eden şey sensördür. Bu sensör aracın ön kısmında yer alır ve çarpışmayı sisteme bildirir. Sensör çarpmayı algılayarak çarpmanın büyüklüğünde bir sinyal üretir. Kartın üzerinde bulunan invertör sinyaldeki çarpışma büyüklüğünü ölçer. Bu sinyal oranı, aracın 15 ile 25 km arasında hızla bir tuğla duvara çarptığı varsayılarak hazırlanmıştır. Araçta bulunan ivme sensörü, bu çarpışma etkisinden daha büyük bir çarpışma saptandığında işlemci airbagi patlatmak için hızlı bir şekilde ısıtıcıyı ateşler. Sonrasında ateşleyici tüp içerisinde bir kıvılcım oluşur ve kıvılcımın etkisi ile bir yanma meydana gelir. Bunun sonucunda açığa çıkan gaz hava yastığına dolar ve şişer.

Airbag kontrolü yaptırmak için ve aklınızdaki ekspertizde her şey çıkar mı sorusunun cevabını en kaliteli bir şekilde almak için Autoking Oto Ekspertiz teknik servislerini rahat bir şekilde tercih edebilir ya da oto ekspertiz randevusu oluşturabilirsiniz.

 

Benzer Blog Yazıları