Hızlı
Randevu

Auto King Antifriz Değişimi

Auto King Mekanik Bakım Auto King Antifriz Değişimi

Auto King Antifriz Değişimi

Auto King Antifriz Değişimi

Kaliteli antifriz arayışında olan araç sahipleri için ürünün içeriği, üretim tarihi gibi bilgiler dikkate alınmalıdır. Antifriz fiyatları ekseninde incelenen ürünlerde fiyat odağından ziyade ürün kalitesine bakılması, motorun ve motora bağlı parçaların sağlıklı çalışması ve uzun ömürlü olması konusunda önemlidir. Çünkü motorlu araçların uzun ömürlü olması için antifiriz kullanımı büyük bir öneme sahiptir. Motorun aşırı ısınması karşısında soğutma sisteminin etkin ve sağlıklı çalışması antifiriz adı verilen kimyasal sıvıya bağlıdır. Peki, antifiriz nedir?

Antifriz Nedir?

Etkin maddesi etil glikol olan ve formülasyona göre konu ve likit renk pigmentleri girilerek formüle edilen bir sıvıdır. Motorlu araçlarda kaputun altındaki radyatör bölmesinin tahliye kapağının içine eklenen bu sıvı, özelliklerine göre çeşitlere ayrılır.

Antifriz Çeşitleri

Üretim özelliklerine göre antifriz çeşitleri ortaya çıkıyor. Bunlar:

●      Organik Antifriz;

Suyun sertlik derecesinin yüksek olmasından kaynaklı olumsuzlukları en aza indiren antifiriz  çeşidi, organik olanıdır. Organik antifriz kullanım ömürleri 5 yıl veya 180.000 km aralığındadır. Diğer antifriz çeşitlerine göre geç tepkime gösterir ancak uzun süre koruma sağlar.

●      İnorganik Antifriz;

Kimyasal içerikolarak formülünde fosfat ve silikat bulunur. Fosfat demir silikat ise alüminyum motor blok ve  diğer parçaları koruma özelliğine sahiptir. İnorganik antifrizin tek eksik tarafı araç uzun süre kullanılmadığında çökelti oluşturur ve koruma özelliklerini yavaş yavaş yitirir. İnorganik antifiriz ömrü ise 45.000 km veya 2 yıldır.

●      Hibrit Organik Antifriz;

Organik ve inorganik antifrizlerin her ikisinin de ortak özelliklerine sahip olup koruma ömrü 3 yıl veya 100.000 km aralığındadır.

●      Nitritli Organik Antifriz;

Özellik olarak iş makineleri, ticari ve ağır ticari araçlar için antifiriz çeşididir. Kullanım ömrü ise 1.000.000 km ye kadar çıkmaktadır.

AntifirizNe İşe Yarar?

Antifriz,  aracın motoru ve soğutma sistemi için olmazsa olmaz, hayati seviyede bir sıvıdır.

Hem yaz hem de kış aylarında mutlaka kullanılmalıdır.

Antifiriz aracın yaz sıcaklarında hararet yapmasını yani suyun normal şartlarda kaynama derecesini azaltarak motorun yüksek ısıda hasar görmesini engeller. Kışın antifriz kullanmanın nedeni ise en zorlu şartlarda sıvılarda ve parçalarda donmayı engeller.

 

Neden Su Yerine Antifriz Kullanılıyor?

Araçların soğutmasisteminde kullanılan parçalar;  motor bloğu ve radyatörler alüminyum, diğer ara parçalar ise kauçuk hortum ve aktarma parçalarından oluşmaktadır. Özellikle  metal içerikli parçalar  su ile temas halinde olduğu için korozyon oluşma riski ile karşı karşıyadır. Bilindiği üzere metaller demir, bakır veya alüminyum vb. oksijen ile temas halinde korozyona uğrar. Su ise  yapısı itibarıyla (H2O) tüm metal reaksiyonlarında zamanla korozyon oluşturur. Bu nedenle araçların soğutma sisteminde ister yaz ister kış her mevsim antifriz kullanılması gerekir.

Antifiriz Tercihinde Nelere Dikkat Etmeli?

Antifiriz alırken dikkat edilecekler şöyle özetlenebilir:

-       Araca uygun doğru antifriz seçimi için konusunda uzman ve TSE hizmet yeterlilik belgesi olan servis merkezlerinden hizmet alınması araçta  hatalı malzeme kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek maliyet riskini ortadan kaldırır.

-       Ne kadar antifiriz ekleneceği bilinmelidir. Türkiye iklim koşulları göze alındığında  toplam motor suyu hacminin %30-%50 si oranında antifriz konulabilir.

-       Motor soğutma suyu özellikleri dikkate alınmalıdır. Antifiriz konulduğu sırada aracın motor soğutma suyu sertlik derecesi yüksek ise konulan antifirizin etkisi azalabilir;

-       Motor soğutma suyuna antifriz ilave etmeden önce üreticinin tavsiye ettiği uygun antifirizin konulmasına dikkat edilmelidir. 

-       Antifriz ilave edilmeden önce Bomometre ile ölçüm yapılarak  antifriz ilave edilecek su uygun değil ise değiştirilmelidir.

-       Daha önce antifiriz kullanılmamış, düşük model araçlarda soğutma sistemlerinde paslanma ve korozyon olabileceği ve kullanılması durumunda sistemde ciddi hasarlara zarar verebileceği bilinmelidir.

 

Online antifriz siparişi için Autoking uzmanlığına güvenebilirsiniz. Auto King marka antifriz çeşitlerini güvenle aracınızda kullanabilirsiniz.

Lütfen telefonunuzu dik konuma getiriniz.