Auto King

Araba Neden Su Kaynatır?

Araba Neden Su Kaynatır?

Yoğun hayatın koşuşturmacası içerisinde trafikte geçen zaman da artmaktadır. Her geçen gün trafiğe çıkan araç sayısının artmasıyla yoğun trafik artık hayatımızın bir parçası haline gelmektedir.  Bu nedenle her geçen gün sürücülerin başına sıklıkla gelme potansiyeli olan konulardan biri ile ilgili merak artmaktadır. “Araba neden hararet yapar?” Trafikte geçen uzun saatler aracın motorunun zorlanmasına neden olabilir. Böyle durumlarda arabanın su kaynatması dediğimiz durum gerçekleşebilir. Motorun hararet yapması ihmal edilmemesi gereken bir durumdur. Peki arabada hararet neden olur?

Aracın motoru veya motorunun düzgün bir şekilde çalışmasını sağlayan parçalar arızalandığında motor soğutma işlemini gerçekleştirmeyebilir. Bu duruma motorun hararet yapması denir. Motor hararet yaparsa bunun anlamı motorun kendini soğutamamasıdır. Böyle bir durumda dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Özellikle de aracı daha çok zorlayacak kimi yöntemlerden kaçınılmalıdır. Aksi takdirde aracın motoruna daha çok zarar verme ihtimali çok yüksektir.

Motor Hararet Yaparsa Ne Olur?

Özellikle trafikte sıklıkla zaman geçiren bir çok kişinin karşılaştığı sorunlardan biri motorun hararet yapmasıdır. Peki araba hararet yaparsa ne olur? Öncelikle araba hararet yaptıysa bu durumun kaynağının motorun zorlanmadığı anlamına geldiğini söylemek mümkündür. Bu nedenle aracın daha çok zorlanmasına neden olacak herhangi bir şey yapmadan gölge bir yerde istop edilmesi gerekir. Ardından hiçbir şey yapmadan yaklaşık 30-45 dk aracın motorunun soğuması beklenmelidir. Tamamen soğuduğundan emin olduktan sonra su haznesinin kapağını yavaşça çevirerek açmalı ve soğutma sıvısı kontrol edilmelidir. Sorun soğutma sıvısının azalmasından kaynaklanıyorsa su eklenebilir. Ancak sorunun kaynağı bu değilse işi bilen uzmanların desteğini almak gerekir. Aracın motoru bu alanda uzman olmayan kişilerin hem kendine hem de motora zarar verebileceği hassas bir aksamdır. Bu neden aracın hararet yapması durumunda müdahalenin de profesyoneller tarafından yapılması önemlidir.

Günümüzde aracın motoru pek çok karmaşık elektronik ve mekanik aksamdan oluşmaktadır. Araç sahiplerinin motor ekspertiz yüzdesi kaç olmalı ve motor hararet yaptığında ne olur gibi çeşitli sorularının olması gayet normaldir. Motorun geneline ilişkin tüm bilgilerin sürücüler tarafından bilinmesi pek mümkün olmayabilir. Bu nedenle özellikle 2. el araç alım satım işlemlerinde aracın adeta kalbi olan motorun ekspertiz işlemlerinin uzun yıllara dayanan bilgi ve tecrübeye sahip olan oto ekspertiz firmaları tarafından yapılması önemlidir. Motora ilişkin herhangi bir arıza veya yakın zamanda sorun çıkarma ihtimali olan parçalar 2. el araç alan kişilerin ilerleyen dönemlerde yüksek maliyetlere varan masraflar yapmasına neden olabilir. Oto ekspertiz fiyatları alınan hizmetin içeriğine göre değişkenlik göstermektedir. Auto King Oto Ekspertiz tarafından sunulan yüksek standartlara sahip garantili hizmetlerden faydalanmak için tek yapmanız gereken online randevu sistemi üzerinden randevunuzu oluşturmak. Auto King Oto Ekspertiz yüksek teknolojik cihazlarla donattığı profesyonel ekibi ile motor ekspertiz hizmetlerinde güvenilir raporlara ulaşmanızı sağlar.

Benzer Blog Yazıları