Auto King

Arabada Radyatör Ne İşe Yarar?

Arabada Radyatör Ne İşe Yarar?

Günümüzde otomobillerin motoru çeşitli kapalı devre sistemlerinden oluşan karmaşık bir yapıya sahiptir. Bu sistemler birbiriyle uyum ve ahenk içinde çalışan fonksiyonel bir yapıdadır. Bu etkileşim sırasında arabanın motorunda bazı parçalar birbirini harekete geçiren bir enerji üretir. Üretilen enerji ile ısınan motorun sürdürülebilir şekilde çalışmaya devam edebilmesi için soğuması gerekir. Bu soğumayı sağlayan en temel bileşene de radyatör denir. Aracın radyatörü motorun çok fazla ısınmasını engelleyen sıvı soğutmalı bir mekanizmadır.

Motor aracın hareket etmesini sağlayan enerjiyi üretir. Bu enerjiyi üretirken ortaya çıkan ısının motorun kendisine zarar vermemesi için max 100 santigrat derece olması gerekir. Radyatör aracın motorunun bu sıcaklık seviyesinde kalması için gerekli soğutma işleminden sorumludur. Radyatörde bir arızalanma söz konusu olursa motor gereğinden fazla ısınır ve zarar görür. Radyatörle ilgili bir sorunun hemen tespit edilip gerekli önlemlerinin alınması sorun büyüyüp çok yüksek maliyetlere ulaşmadan çözülmesine imkan verir.

Radyatör Hortumu

Araç hararet yaptıysa radyatör hortumu şişebilir veya eskiyen radyatör hortumlarında çatlaklar olabilir. Radyatör hortumu aracın motorunu soğutmak ile görevli olan sistemin parçasıdır. Radyatör hortumunun şişmesi, çok fazla yumuşaması veya sertleşmesi normal değildir. Böyle bir durumda aracın tüm motor sisteminden anlayan kişiler tarafından kontrol edilmelidir. Radyatörde bir sorun olması durumunda yolda kalma ihtimali söz konusu olabilir. Bu nedenle radyatör hortumu neden şişer ve radyatör hortumlarında çatlaklar varsa ne yapılır gibi konuların sürücüler tarafından bilinmesi ve söz konusu olduğunda gerekli aksiyonların alınması önemlidir.

İkinci el araç almaya karar verdiyseniz yapmanız gereken en önemli şey aracın motorunun durumunu profesyonellerin gözüyle incelenmelidir. Aracın kalbi gibi olan motorda var olan veya yakın zamanda ortaya çıkma ihtimali olan problemler ilerleyen süreçlerde yüksek maliyetlere katlanmak zorunda kalmanıza neden olabilir. Bu nedenle ikinci el araç alım satımlarında tarafların güven ilişkisini sürdürmesini sağlayacak motor ekspertiz hizmetlerinden faydalanmak çok önemlidir. Araç ekspertiz hizmetleri Auto King Oto Ekspertiz tarafından yüksek teknolojik cihazlara sahip uzman ekipler tarafından sunulmaktadır. İhtiyacınız olan ekspertiz hizmetlerinde göre hazırlanan çeşitli paketlerinde oto ekspertiz fiyatları çeşitlilik göstermektedir. Oto ekspertiz hizmetlerinde alanında fark yaratan hizmetlere sahip Auto King Oto Ekspertiz ile ihtiyacınız olan güvenilir hizmetlere ulaşabiliriz.

20 yıla varan sektör deneyimi ile objektif ve güvenilir bilgi sunan Auto King Oto Ekspertiz tarafından alacağınız oto ekspertiz hizmeti garantilidir. Sahip olacağınız oto ekspertiz raporu ile Auto King Oto Ekspertiz araç alım satım işlemlerinden sonra da aracınız garanti altında. 3 Ay boyunca 5.000 km garantili oto ekspertiz raporu ile söz konusu araçta garanti teminatları içerisinde oluşabilecek arızalar Auto King Oto Ekspertiz tarafından tamir edilir. Siz de avantajlı oto ekspertiz hizmetlerinden faydalanmak için hemen oto ekspertiz randevunuzu oluşturun.

Benzer Blog Yazıları