Auto King

Lastik Basıncı Neden Düşer?

Lastik Basıncı Neden Düşer?

Otomobillerde güvenliği ve konforu etkileyen kimi vazgeçilmez hususlar vardır. Aracın tüm elektronik, mekanik, iç ve dış aksamları bir bütün halinde çalışarak yakıt tasarrufu, motor performansı, konforlu bir sürüş ve güvenliği sağlar. Bu unsurların başında da aracın lastikleri gelmektedir. Otomobil lastikleri yol tutuşu sağlayarak aracın istenilen biçimde yavaşlaması, durması ve güvenli manevralar yapması için önemlidir.

Bir aracın sağlıklı bir şekilde sürüşe devam edebilmesi için lastiklerin durumu çok önemlidir. Kimi zaman lastikte basınç düşüklüğü gözlemlenebilir. Bu durumun birden fazla nedeni olmasın mümkündür. Lastikler kullanılmadan bir kenarda beklediğinde zamanla basınçta düşme gözlemlenebilir. Öte yandan araçta takılı olmasına rağmen uzun süre kullanılmadan bekleyen lastiklerin hava basıncı düşebilir. Bunların dışında aracın aktif olarak kullanıldığı durumlarda da lastikte hava basıncının azalması mümkündür. Peki bu durumda lastik hava basıncı neden düşer? veya “araba lastik basıncı neden düşer?” Lastiğin içindeki hava basıncının dışarıdaki hava basıncından yüksek olması durumunda lastiğin içinde bulunan moleküler çok küçük boşluklardan geçip dışarı kaçabilir. Bu durumda da otomobil lastik basıncı azalması durumu ile karşılaşmak mümkündür.

Lastik Havası Az Olursa Ne Olur?

Peki lastik basıncı düşükse ne olur? Araba lastik basıncı belirtilen aralıkların dışında düşük veya yüksek olması istenen bir durum değildir. Lastik hava basıncı düşük ise otomobilin özellikle yüksek hızda yol tutuşu zorlaşır. Bu durum aracın kontrolünden, manevrasına kadar birçok açıdan tehlikelidir. Eğer lastiklerin hava basıncı olması gerekenden yüksek ise artan hızlarda aracın manevraları tehlikeli bir hale gelir. Yüksek hava basıncı olan lastiklerde durma mesafesi, frene basıldığında yol tutuşu ve direksiyon ile lastik arasındaki kararlılık etkilenir.

Otomobil satın almaya karar verdiyseniz ve tercihinizi ikinci el piyasalarından yana kullanıyorsanız dikkat etmeniz gereken birkaç önemli nokta vardır. Beğendiğiniz ikinci el aracın satın alma işlemlerini oto ekspertiz hizmetlerinden faydalanmadan yapmak oldukça risklidir. Otomobillerde lastik kontrolü, elektronik ve mekanik aksamların detaylı bir şekilde incelenmesi için ayrıca gözle görülmeyen herhangi bir kusurunun olup olmadığını anlamanın en etkili ve güvenilir yolu oto ekspertiz hizmetlerinden faydalanmaktır. Oto ekspertiz hizmetleri alanında uzman kişiler tarafından ve teknolojik ekipmanlar kullanılarak verilmelidir. Auto King Oto Ekspertiz eğitimli ekibi ve yüksek teknolojiye sahip cihazları ile garantili oto ekspertiz hizmetleri sunar. Oto ekspertiz alanındaki tüm ihtiyaçlarınıza özel olarak sundu oto ekspertiz paketleri ile Alanında fark yaratan hizmetler sunar. Sahip olmak istediğiniz ekspertiz raporuna ilişkin ihtiyaçlarınız oto ekspertiz fiyatları üzerinde belirleyicidir. Kaliteli ve güvenilir oto ekspertiz hizmetlerinden faydalanmak için tek yapmanız gereken hızlı ve kolay online ekspertiz randevu talebi oluşturmak. Size en yakın oto ekspertiz noktamızı keşfetmek ve noterlerde güvenle ikinci el araç alım satım işlemlerini yapmak için zaman kaybetmeyin.

Benzer Blog Yazıları