Auto King

Motor Rektefiye Nedir?

Motor Rektefiye Nedir?

Eskimiş araç motorlarının onarım görmesi gerekmektedir. Bu durumda motor rektefiye kavramı ile karşılaşmanız çok olasıdır. Gelin birlikte motor rektefiye nedir ve motor yenileme nedir sorularına cevap verelim. Rektefiyeyi en basit anlamı ile açıklayacak olursak motor yenileme olduğundan bahsedebiliriz. Motorlar araçların olmazsa olmaz parçalarıdır ve motorlar zamanla yıpranıp zarar görebilirler. Hasar gören veya eskiyen motorların tekrardan yüksek performans sergilemeleri için onarıma ihtiyaçları vardır. Bu durumda gerçekleştirilen işleme de rektefiye yani motor yenileme denmektedir. Bu işlem sayesinde motorun ana parçalarının birçoğu yenilenir ve motorun performansı eski haline döner. Motor rektefiye işleminde motorun bazı parçaları yenilenir ve tekrardan düzenlenir. Eğer siz de aracınızla uzun yollar kat ettiyseniz ve motor rektefiye hizmetine ihtiyacınız varsa Autoking Oto Ekspertiz servisleri ile iletişime geçebilirsiniz. Motor ekspertiz, mekanik ekspertiz, TSE belgeli ekspertiz gibi ve daha birçok ekspertiz hizmetini Autoking Oto Ekspertiz’den en kaliteli ve güvenilir bir şekilde alabilirsiniz. Ayrıca motoru rektefiye edilmiş araç alınır mı sorusunun da cevabını en güvenilir bir şekilde Autoking Oto Ekspertiz’de bulabilirsiniz.

Rektefiye Nasıl Yapılır?

Rektefiyenin ne olduğuna dair bilgi sahibi olduktan sonra motor rektefiye nasıl yapılır sorusunun da cevabını birlikte verebiliriz. Otomobilin sıklıkla hararet yapması, yağsız kullanılması, kullanıma bağlı yıpranması ve diğer nedenlerden motorun hasar görmesi gibi sorunlar motor neden rektefiye edilir sorusunun cevapları arasındadır. Motor yenilemenin diğer bir ismi motor rektefiye işlemi, motorun çalışması için gerekli olan standartlara uymayan parçaların, yenilenerek veya değiştirilerek uygun standartlara getirilmesidir. Rektefiyede değişen parçalar için kesin bir şey söylemek mümkün değildir, çünkü bu işlem hangi parçalar sorunlu ise o parçaları ele alarak gerçekleştirilen teknik bir onarım işlemidir.

Motor rektefiye işlemi yapılırken öncelikle yenilenen parçalar pistonlar ve silindirler oluyor. Silindirlerin içinde herhangi bir yanma veya sızıntının olması, motorda gerçekleşmesi gereken yanma ve patlama işlemlerinin verimini azaltacaktır. Burada pistonların sürekli yukarı aşağı hareket etmeleri sebebi ile aşınmalar oluşacaktır ve bu durum fazla yağ yakımına neden olabilir. Ayrıca motoru soğutmaya yarayan sıvının dolaştığı kanallarda korozyon nedeni ile aşınma ve tortu birikmeleri görülebilir, bu durum da motorun verimli bir şekilde soğumasının önüne geçecektir ve motorun daha sık hararet yapmasına neden olacaktır.

Eğer rektefiye hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak istiyorsanız Autoking Oto Ekspertiz teknik servisleri ile iletişime geçebilirsiniz. İstediğiniz oto ekspertiz ve onarım hizmetini alabileceğiniz Autoking Oto Ekspertiz servisleri sizlere her zaman en kaliteli hizmeti sunmak için hazırdır. Ekspertizde her şey çıkar mı sorusuna da cevap vermek için Autoking Oto Ekspertiz servislerinden yardım almanız ya da sitemiz üzerinden oto ekspertiz randevusu oluşturmanız yeterli olacaktır.

Benzer Blog Yazıları