Auto King

Otomatik Şanzıman Beyni Arızası Belirtileri

Otomatik Şanzıman Beyni Arızası Belirtileri

Aracın şanzımanı onun en önemli parçalarından biridir. Şanzıman tüm motorlu taşıtlarda, hızı değiştirmeye yarayan dişlilerden oluşur. Bu dişlilere bu dişlilerin içinde bulunduğu bölgenin tamamına şanzıman denir. Şanzımanda meydana gelen herhangi bir sorun aracın hız değişimi, yakıt tüketimi ve performansını doğrudan etkiler. Otomatik şanzıman arızalandığında araçta çeşitli şekillerde sinyaller olabilir. Bu sinyaller genellikle viteslerdeki geçişlerde kendini belli edebilir.

Otomatik Şanzıman Beyni Neden Bozulur?

Peki “ Otomatik şanzıman bozuk olduğu nasıl anlaşılır?”. Şanzımanın beyni arızası şanzıman balatalardan dökülen parçaların şanzıman yağını kirletmesi, şanzımanın yüksek ısılarda uzun süre çalışması ve şanzıman yağının kirlenmesi veya bitmesinden de kaynaklı olabilecek iki dişli arasında boşlukların oluşması gibi nedenlerden dolayı gerçekleşebilir. Böyle durumlarda valf gövdesi de denen şanzıman beyninin normal bir şekilde çalışmaz ve araç arıza uyarısı verir. Her araç için bu arıza uyarısının ismi farklı olabilir. Hata veya varsayılan mod olabilecek bu ikaz aracın vitesinde kendini belli eder.

Aracın vitesi ile ilgili bir sorun olduğunda akla ilk olarak şanzıman gelir. Bunun nedeni aracın vites geçişlerinin şanzıman tarafından sağlanmasıdır. Böyle bir durumda özellikle merak edilen konuların başında “Otomatik şanzıman beyin arızası nasıl anlaşılır?” sorusu gelir. Peki otomatik şanzıman beynin bozulduğu nasıl anlaşılır?

  • Aracın kalkışı sırasında ve vites geçişlerinde vuruntu gerçekleşmesi
  • Kalkış sırasında titremeler
  • Aracın seyri sırasında bazı viteslere geçişin zor olması veya belirli viteslere geçilememesi
  • Vitesin geri kaydırması
  • Şanzımandan uğultu gibi yüksek seslerin gelmesi

Otomatik şanzıman beyni bozulursa aracın çekiş gücü zayıflar, vites geçişleri güçleşir, yakıt tüketimi artar ve performansı zayıflar. Böyle durumlarda “Şanzıman beyni tamir olur mu?” diye merak edilir. Şanzımanın herhangi bir bölgesinde olduğu gibi otomatik şanzıman beyninde de tespit edilmeyen veya ihmal edilen sorunlar ilerleyen süreçlerde durumun daha da kötüleşmesine ve artan maliyetlere neden olabilir. Otomatik şanzıman beyni arızası aracın alt kısmından şanzımanın çıkarılması ve teknolojik cihazlarla test edilmesi ile tespit edilir.

Otomatik Şanzıman Takozu

Şanzıman takozu şanzımanın bütünsel bir şekilde çalışasını etkileyen önemli bir parçadır. Şanzıman takozu şanzımanı destek olan ve şanzımanın titreşerek ses yapmasını engelleyen metal ve kauçuk bir malzemeden oluşur. Otomatik şanzıman arızası belirtileri aracın şanzımanından gelen ses ve yüksek titreşim hissi ile kendini belli eder. Şanzıman takozu uzun süreli kullanım, çevre koşulları ve yağ kaçakları nedeniyle oksitlenme gibi nedenler yüzünden aşınabilir. Bu durumda şanzıman takozu işlevini yerine getiremez. Şanzımanın doğru bir şekilde çalışmasını sağlayan şanzıman takozu hasar gördüğünde şanzıman kulağı da denen şanzıman takozunun değiştirilmesi gerekir.

İkinci el araç alım satımlarında aracın performansı açısından belirleyici bir rolü olan şanzımanın detaylı bir şekilde gözden geçirilmesi önemlidir. Kısa veya uzun vadede yüksek maliyetlerle karşılaşmanın önüne geçmek için detaylı bir oto ekspertiz hizmeti almak önemlidir. Auto King Oto Ekspertiz kalitesi ile aracın şanzımanını ilgilendiren motor, radyatör, radyatör hortumu çatlakları gibi detaylar profesyoneller tarafından incelenir. Siz de güvenilir oto ekspertiz raporuna sahip olmak için hemen online ekspertiz randevusu oluşturun.

Benzer Blog Yazıları