Auto King

Turbo Arızası Nasıl Anlaşılır?

Turbo Arızası Nasıl Anlaşılır?

Aracın turbosu motorun performansı açısından oldukça önemlidir. Turbonun görevi egzoz tarafından üretilen havayı alıp soğutarak motora üflemektir. Bu sistem motordaki yanmayı arttırarak gücün daha verimli bir şekilde üretilmesini sağlar. Motorun yanma verimini arttıran turbo aracın genel performansını da etkileyebilen bir unsurdur. Özellikle 2. el araç almak isteyenlerin mutlaka turbonun durumuna bilen bir gözle baktırması önem taşır.

Kötü kalitedeki yakıtlar çok fazla mikro partikül içerir. Biriken bu partiküller zamanla motor yağın kirlenmesine neden olur. Böyle bir durum yağdan beslenerek çalışan turbo için tehlikelidir. Motorda yanmanın verimli bir şekilde gerçekleşmesini sağlayan turbo aynı zamanda aracın düşük yakıt tüketimi ile maksimum performans göstermesini sağlar.

Turbo Arıza Belirtileri

Turbonun arızalanması durumunda kimi somut belirtilerle karşılaşmanız mümkündür. Bu belirtilerin başında

  • Aracın yakıt tüketiminin artması
  • Performansın düşmesi, özellikle aracın yokuşlardan çıkarken zorlanması,
  • Turbodan duman gelmesi,
  • Varsa turbo göstergesinde uyarı,
  • Turbodan ses gelmesi,

gibi durumlar gelir. Bu sorunlar büyük ihtimalle turboda bir sorun olduğu anlamına gelmektedir. Aracın turbosunu korumak için dikkat edilmesi gereken 2 temel nokta vardır:

  • Kaliteli yakıt ve motor yağı kullanmak
  • Motor yağını değiştirmeyi ihmal etmemek

Turbo Basınç Sensörü Arızası

Turbonun temel çalışma prensibi motorun daha verimli çalışması için hava aracılığı ile ürettiği basınçtır. Turbo tarafından gönderilen hava basıncının normal değerinden farklı olması basınç sensörü arızasına neden olabilir. Öte yandan sensördeki bir arızalanmadan kaynaklı olarak da görülen bu durum sonucunda aracın performansını korumak için mutlaka turbonun tecrübe sahibi kişiler tarafından kontrol edilmesi önemlidir.

İkinci el araç piyasasında tercih edilebilecek çok çeşitli marka ve modelde araç vardır. Giderek artan ikinci el piyasası ile araç alırken bilinmesi gerekenler konusuna dikkat etmek daha da önem taşımaktadır. Araç satın alırken özellikle de 2. ellerde araç ekspertiz hizmetlerinden faydalanma önemlidir. Aracın kaporta, elektronik veya mekanik aksamlarında olan herhangi bir sorun ilerleyen süreçlerde masraf oluşturabileceğinden pazarlığa konu olabilmektedir. Bu nedenle araç almadan önce mutlaka kurumsal oto ekspertiz firmaları aracılığı ile ekspertiz raporunu görmek önemlidir. Oto ekspertizde dikkat edilmesi gerekenler konusuna baktığımızda da en kritik mesele sahip olacağını oto ekspertiz raporunun güvenilir olmasıdır. Auto King Oto Ekspertiz eğitimli kadrosu ve yüksek teknolojik cihazları ile garantili oto ekspertiz hizmetleri sunmaktadır. Auto King Oto Ekspertiz ikinci el araç alım satımlarında hem alıcıların hem de satıcıların çıkarlarını gözetecek objektif ve detaylı bilgiler içeren oto ekspertiz raporları sunmaktadır. Araç alırken mağdur olmamak ve sonradan yüksek maliyetlere katlanmak zorunda kalmamak için siz de hemen oto ekspertiz randevusu alarak işlemlerinize başlayın.

Benzer Blog Yazıları