Hızlı
Randevu

Yakıt Ateşleme Sistemi ve Kontrolü

Auto King Mekanik Bakım Yakıt Ateşleme Sistemi ve Kontrolü

Yakıt Ateşleme Sistemi ve Kontrolü

Yakıt ve ateşleme sistemi; aracın elektronik kontrol birimleri vasıtası ile motorun farklı zaman ve şartlarda anlık yakıt, emisyon ve diğer değişkenlerin kontrolünü sağlayarak, aracın en az yakıt ile yüksek standart ve verimlilikle çalışmasını sağlayan sistemdir.

Aracın rutin bakımının yani periyodik bakım periyotlarının aksatılması, bilinçsiz yapılan oto bakım, düşük kaliteli malzemeler ile araç onarım, araç kullanımında kişilere göre farklılık gösteren yöntemler ve olumsuz koşullar nedeniyle yakıt ateşleme sisteminde beklenmedik arıza ve ciddi maliyetler ortaya çıkabilir.

Yakıt Ateşleme Sistemi Kontrolü Nasıl Yapılır?

Yakıt ve ateşleme sistemi kontrolünde, aracın yakıt deposundan başlayarak; yakıt borularında görsel olarak kaçak, zedelenme veya yıpranma olup olmadığının kontrolü yapılır. Diagnostic cihaz ile aracın egzos emisyon değerleri ölçümü yapılır ve standartlar dahilinde olup olmadığı kontrol edilir. Bu ölçüm esnasında buji, enjektör, oksijen sensörü, katalitik konvektör, yakıt ve tüm ateşleme sistemi sensörlerinin kontrolleri yapılır. Gerek görülen değişim, temizlik ve onarım yapılır.

Yakıt ve Ateşleme Sistemi Nasıl Çalışır?

  • Buji, distribütörden gelen yüksek voltaj ile sıkıştırılmış bulunan benzin-hava karışımını ateşler. Bujilerin verimli kullanım ömrü ortalama 12.000 km’dir.
  • Endüksiyon bobini, akünün 12 voltluk akımını 15-25 bin volta yükselten devre elemanıdır.
  • Distribütör, endüksiyon bobininde oluşan yüksek gerilimi (15-25 bin volt) ateşleme sırasına göre bujilere gönderir.
  • Yakıt pompası, yakıtı depodan emerek belli bir basınç altında enjektörlere pompalayarak gönderir.
  • Yakıt filtresi periyodik bakımlarda değiştirilmelidir.
  • Enjektörlerin benzinli araçlarda 40.000 km, dizel araçlarda 30.000 km’de bir temizliğinin yapılması gerekmektedir.

AUTO KING gelişmiş teknolojiyi kullanır ve kaliteli bir hizmet sunar. Otomobilin periyodik bakımlarında tüm kontrollerini gerçekleştirerek, güvenli ve uzun ömürlü bir sürüş sağlamaya yardımcı olur. Güvenilir periyodik bakım hizmetleri alanında profesyonel kişiler tarafından verilmektedir. AUTO KING yakıt ve ateşleme sistemi kontrollerinde alanında uzman kişilerle hizmet vermektedir.

AUTO KING Periyodik Bakım hizmetlerinden yararlanmak için lütfen online araç periyodik bakım randevusu  alın.Lütfen telefonunuzu dik konuma getiriniz.