Auto King

Yanal Kayma Testi Değerleri Ne Olmalı?

Yanal Kayma Testi Değerleri Ne Olmalı?

Sürüş güvenliği açısından aracın yanal kayma testinden iyi sonuç ile çıkması, çok önemlidir. Oto ekspertiz kapsamında olan yanal kayma testi, direksiyon hakimiyeti konusunda ipuçları verir. Yapılan ölçüm ile söz konusu araçla ne kadar güvenli sürüş performansı elde edebileceğiniz ortaya çıkar. Elbette aracın hızlanma verileri, çekiş gücü gibi konularda da yanal kayma testi ile önemli sonuçlar alınabilir. Peki, ​​yanal kayma testi nasıl yapılır ve yanal kayma testi değerleri nelerdir?

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere otomobilin ön ve arka lastik açılarının ölçümünü esas alan bu testte net bir hesaplama yapılır.  Lastiklerin yola göre olan açılarında fabrika verilerinde oranla sapma olup olmadığına bakılır. Buna bağlı olarak da aracın ön takımı kontrol edilir. Test sırasında aracın direksiyonu düz iken 1 km boyunca farklı hızlarda tekerlekler döndürülür. Her şey bilgisayardaki bir yazılım ile ölçülür, analiz edilir. Peki, aracınıza yanal kayma yatırdığınızda test sonucu ne çıkmalı ya da yanal kayma testi değerleri ne olmalı? Bu konuda çok net bir cevap vermek doğru olmaz. Her aracın fabrika verileri birbirinden farklıdır. Ancak genel bir ortalama ile km boyunca 5 metreyi aşan bir kayma varsa sorun olduğu düşünülebilir. Çünkü bu oran, aracın artık viraj hakimiyetinin azaldığına işaret eder. ​​Yanal kayma ölçüm değeri nedir, sorusunun yanıtı fabrika verilerine en yakın değerin ideal değer olacağı şeklinde verilebilir.

Yanal Kayma Oranı İçin Ekspertiz Yaptırın!

Aracınızın yanal kayma oranı hakkında verileri gözden geçirmek üzere ekspertiz yaptırabilirsiniz. Güncel ekipmanları kullanan ve uzman teknisyenlerle hizmet veren TSE belgeli ekspertiz noktalarında güvenle yanal kayma testi yaptırabilirsiniz. Rot başlarının kontrolü, şasi ölçümü, alt tabakanın ve ön takımın incelenmesi, aks aralıklarının ölçülmesi için yapılacak test ile aracınızın ne kadar güvenli sürüş sunduğunu tespit edebilirsiniz.

Auto King Oto Ekspertiz hizmeti ile aracınızın yanal kayma testini güvenle yaptırabilirsiniz. Konforlu ve güvenli sürüş için aracınızın veya satın almak istediğiniz ikinci el aracın ne durumda olduğunu keşfedebilirsiniz. Oto kayma testi olarak bilinen işlem için online randevu alabilirsiniz.

Benzer Blog Yazıları