Auto King

Airbag Ne Demektir?

Airbag Ne Demektir?


Airbag ne demek
 sorusunun cevabını aslında her sürücünün bilmesi gerekmektedir çünkü seyahatlerinizde hayati bir öneme sahiptir. Airbag diğer bir ismi ile hava yastığı, ciddi sarsıntıların olduğu trafik kazalarında can kayıplarını ve yaralanmaları en az seviyeye indirmek için oluşturulmuş bir koruma sistemidir. Araçların çarpışma ve kaza sıralarında hava veya gaz ile dolup şişerek emniyet kemeri ile birlikte yolcuların güvenliğini sağlamaktadır. Çarpışma sırasında 100 ila 220 milisaniye gibi kısa bir sürede aktif hale gelerek insan hayatını kurtararak meydana gelebilecek hasarları minimuma indirir. Eğer siz de hava yastığı nasıl çalışır ve airbag arızası nedir gibi soruların cevabını bulmak istiyorsanız Autoking Oto Ekspertiz yetkili servisleri ile iletişime geçebilirsiniz. Autoking Oto Ekspertiz’den airbag kontrolü, garantili oto ekspertiz hizmeti ve güvenilir bir araç ekspertiz raporu alabilmeniz mümkündür.

Airbag Çeşitleri Nelerdir?

Geçmişten günümüze hava yastıklarını inceleyecek olursak bundan 10 yıl öncesine kadar sadece 1 çeşit hava yastığının varlığından söz edebiliriz. Ancak günümüze baktığımızda gelişen teknoloji ve güvenlik sistemleri ile sadece bir arabada 10’a kadar hava yastığı görebilmek mümkündür. Bundan ötürü yeni bir araç satın almadan önce airbaglerinin güncel olduğundan ve yeterli sayıda olup olmadığından emin olmanız gerekir. Airbag açılması ve airbag kontrolleri gibi işlemler için gönül rahatlığıyla Autoking servislerinden yardım alabilirsiniz. Airbag çeşitlerine gelecek olursak. Ön hava yastıkları, yan hava yastıkları, diz hava yastıkları ve son olarak şişme emniyet kemerleri olmak üzere 4 çeşit hava yastığından bahsedebilmek mümkündür. Airbagler de kendi aralarında srs ve srp olmak üzere ikiye ayrılmaktadırlar. Gelin birlikte srs airbag nedir ve srp airbag nedir sorularının cevaplarını verelim.

SRP Airbag

SRP airbag yani bir diğer ismi ile “Sınırlama ve Koruma Sistemi”. Bu “SRP” adı ilk nesil hava yastıklarında kullanılmıştır. Daha sonra “SRP 2” adında ikinci nesil ortaya çıkmıştır. Bu iki nesil arasında çok büyük farklar yoktur. Sadece hava yastıklarını kontrol eden sistemlerde ufak yapısal değişiklikler vardır. Temelindeki çalışma prensipleri aynıdır.

SRS Airbag

Uzun yıllar araçlarda yolcuların güvenliğini sağlayan en önemli koruma sistemi emniyet kemeridir. Ancak emniyet kemerleri sadece insan vücudunu kısıtlayan, oldukça ilkel bir koruma yöntemidir. İnsan başını korumak için hiç bir işlevselliği yoktur. Vücudunuz sıkı bir şekilde bağlanmış olsa bile, şiddetli bir çarpışma anında başınızın direksiyon simidine veya ön cama çarpması kaçınılmazdır. Bu nedenle araçlar, ilave emniyet sistemi olarak (SRS) hava yastıkları ile donatılmıştır. SRS airbag ile birlikte hava yastıkları emniyet kemerleri ile koordine bir şekilde çalışmaktadır. Emniyet kemerinizi takmadan sadece hava yastıklarına güvenmek aşırı derecede tehlikelidir.

Yeni bir araç satın almayı düşünüyorsanız ve aklınızda ekspertizde her şey çıkar mı sorusu varsa Autoking uzmanlığına güvenerek ihtiyacınız olan tüm hizmeti hızlı ve güvenilir bir şekilde alabilirsiniz.

Benzer Blog Yazıları