Auto King

Araba Cam Filmi Yasak Mı?

Araba Cam Filmi Yasak Mı?

Araba cam filmi yasak mı meselesi çok sık gündeme gelen bir sorudur. Bazı dönemlerde yasaklanmış bazı dönemlerde ise serbest bırakılmış olan cam filmleri için bugünkü durum nedir? Ön cam filmi yasak mı? Cam filminin cezası nedir? Tüm bu sorulara cevap vermeden önce cam filminin ne olduğunu ve neden ve nasıl kullanıldığını öğrenmek gerekmektedir.

Cam Filmi Nedir?

Cam filmi, polyester malzemelerden üretilen şeffaf kaplamalara denir. Cam filmleri genelde estetik amaçlı kullanılsa da mahremiyet nedeniyle kullanan pek çok sürücünün de olduğunu söylemek mümkündür. Bunların yanı sıra bazı sürücüler güneşin zararlı etkilerinden araç camlarını korumak amacıyla da araba cam filmi kullanabiliyor.

Cam filmi taktırmadan önce arabanın camları iyice temizlenmelidir ve tamamen kuru olduğundan emin olunmalıdır. Daha sonra cam filmi aracın camlarına yapıştırılabilir. Yapıştırıldıktan sonra kabarcıklar iyice temizlenir ve cam filminin üzerindeki jelatin kaldırılır.

Cam Filmi Kullanımı İçin Sağlanması Gereken Kriterler

Cam filmi kullanmadan önce aracın veya sürücünün sağlaması gereken bazı kurallar vardır. Bu kurallardan bazıları ise şunlardır:

  • Ön cama veya sürücünün sağ ve sol camlarına renkli cam filmi yapıştırılmamalıdır. Yapıştırılsa bile ışık geçirgenliği en az %70 olan cam filmleri tercih edilmelidir.
  • Aracın camlarına 4 numara cam filmi yapıştırılması yasaktır.
  • Emniyet çıkış camlarına cam filmi yapıştırılması yasaktır.

Araba Cam Filmi Yasak Mı? Neden?

Araç cam filmi ile ilgili yasalarda büyük bir değişiklik yapılmamasına rağmen bazı düzenlemeler getirilmiştir. Cam filminin ön cama uygulanması bazı araçlarda yasaktır. Bunun yanı sıra aracın herhangi bir camına %70 ışık geçirgenliği oranının altında geçirgenliğe sahip olan bir cam filmi yapıştırılması ayrıca yasaktır. Eğer cam filmi kullanmayı düşünüyorsanız ön cam hariç bütün camlarda en az %70 ışık geçirgenliğine sahip cam filmi kullanabilirsiniz.

Ön Cam Filmi Yasak Mı? Ön Cam Filmi Cezası Nedir?

2019 yılında getirilen düzenleme ve uygulanan karar ile cam filmi yasaklanmıştı. Aracın içinin görünmemesinin güvenlik problemlerine yol açabilmesi sebebiyle böyle bir karar alınmıştı. Bunun yanı sıra bütün araçların ön camlarında cam filmi kullanılması da yasaklanmıştı. Yasağa uymayanlara 2022 senesi itibari ile 427 TL para cezası uygulanması da bu kararın bir parçasıydı. Bunun yanı sıra alınan karara göre cam filmine sahip araçların araç muayenesinden geçemeyeceği de açıklanmıştı. Ancak şu anki düzenlemeye göre %70 in üzerinde ışık geçirgenliğine sahip cam filmlerinin kullanılmasında bir sakınca görülmemektedir. Yine de ön cama film taktırılırken daha yüksek ışık geçirgenliğine sahip 1 numara cam filminin taktırılması daha mantıklı olacaktır.

Cam Filmi Nasıl Sökülür?

Cam filmi nasıl sökülür sorusuna cevap arıyorsanız bunu kendinizin de gerçekleştirebileceğinizi bilmeniz gerekir. Ancak aracın camlarına zarar vermediğinizden emin olmak istiyorsanız uzman teknisyenlerden yardım almanız daha doğru olacaktır. Eğer aracınıza zarar vermeden cam filmi taktırma veya söktürme işlemlerini gerçekleştirmek istiyorsanız Auto King’de güvenle cam filmi taktırmak ya da söktürmek için cam filmi randevusu alabilirsiniz.

Benzer Blog Yazıları